zpět na blog

Užitečné aplikace pro Mac

08.01.2017
Lukáš

Turn it offffff

První velmi užitečná aplikace je pro mě SelfControl. To je appka, kde zadáte domény stránek, na které si chcete upřít přístup, nastavíte odpočítávání (od 5 minut po 24 hodin) a pak už jen hurá koncentrovat se a do práce. Ano, říkáte si, furt mám mobil, ALE věřte mi, že produktivitě i tak aspoň trochu pomůžete.

Netrapte svoje oči

Aplikace f.lux dělá to, čemu se říká mód night shift. Appka mění vyvážení bílé na displayi a to naprosto plynule. Pokud vejráte do počítače po večerech jako já, tak je to ideální řešení pro pálivé oči. Vše funguje úplně automaticky, protože se f.lux řídí časem a proto vás nebude vůbec otravovat.

Zavři a renderuj

Jak to udělat aby se Mac neuspal když se zaklapne? Nebo aby zůstal rozsvícený display? To druhé sice najdete v nastavení, ale je tu i jednodušší řešení. Tím řešením je InsomniaXTahle supr utilitka se schovává v horním baru a jedním kliknutím zamezíte Macu uspat se při zavření víka. Pokud renderujete video nebo třeba stahujete torrenty a chcete počítač zaklapnout, tak tohle je ideál řešení.

Screenshot kam se podíváš

Mac má ve svém operačním systému skvělou funkci a tou jsou screenshoty, které jde jednodušše pořizovat díky klávesové zkratce. Pokud nechceme screenshoty ukládat, můžeme uložit pouze do mezipaměti a použít je například v imessages, pages atd.

Screenshot celé obrazovky – uložení do složky shift – cmd – 3
Screenshot výřezu – uložení do složky shift – cmd – 4
Screenshot celé obrazovky – uložení do mezipaměti shift – ctrl – cmd – 3
Screenshot výřezu – uložení do mezipaměti shift – ctrl – cmd – 4

Má to však jeden háček. Ty zatracený obrázky se furt ukládají na plochu. Pomůže pár řádků kódu.

  1. Vytvoříme na ploše složku s názvem „screenshots“.
  2. Ve spotlightu najdeme a otevřeme Terminál
  3. Vložíme tento kód: defaults write com.apple.screencapture location ~/Desktop/screenshots/   a stiskneme enter
  4. Poté zkopírujeme do terminálu: killall SystemUIServer  a opět enter.

 Na plný pecky

Znáte to, ve sluchátkách vám řve hudba na plný pecky a když sluchátka z Maca vytáhnete, hudba řve na celé okolí. Já osobně jsem na to zvyklý z telefonu, vypojím sluchátka a přehrávání hudby se stopne, to u Maca sice nejde, ale pomocí jednoduché appky vám po vytažení sluchátek ztlumí repráky. Počítač ztlumí i v případě, kdy ho otevřete. Appka se jmenuje AutoMute a stáhnete jí z App Storu.