zpět na blog

Švédský punk trip

31.07.2017
Lukáš

12 zemí za rok

V lednu 2017 jsem si dal předsevzetí, že tento rok procestuji 12 zemí. Trip do Švédska je jedním z nich.

Start, balení

Když jsme s Honzou kupovali letenku, neměli jsme absolutně tušení, jaké je ve Švédsku v únoru počasí, co tam budeme dělat, jak se tam budeme pohybovat, prostě jsme slepě koupili letenku do Stockholmu (což se ukázalo, že ani není „ten Stockholm“, byl to Nyköping). Po zakoupení letenky přišlo sáhodlouhé hledání vhodné autopůjčovny. Autopůjčovny jsou skvělá věc, pokud vám je nad 21 let a disponujete kreditní kartou (debetní zpravidla nestačí kvůli depozitu). Po 6ti úmorných hodinách pročítání obchodních podmínek všech možných autopůjčoven, jsme vybrali Hertz, který dovoloval za příplatek 50 EUR mít mladšího řidiče a depozit se odečetl z debetní karty. 

 

Letěli jsme z Wroclawi nízkonákladovou aerolinkou Wizz Air, kde je třeba si za odbavené velké zavazadlo připlatit. Chtěli jsme mít co nejnižší náklady a tak jsme si připlatili za jedno zavazadlo, které mohlo mít až 32 Kg a opravdu velké rozměry (více info ZDE). Díky tomu jsme všechny naše věci (byli jsme 3) narvali do kufru a zbytek šel do příručních zavazadel. S sebou jsme balili tak, abychom nemuseli hledat ubytování a neutrácet za drahé jídlo. To znamená: spacáky, teplé oblečení, sušené jídlo, konzervy, ešusy a hořák na plynovou bombu. Tu jsme pořídili za krásných 300 Kč až ve Švédsku. 

 

První zastávkou na naší cestě byla Wroclaw. Krásné město, které nás pohltilo svou čistotou, historií a pohostinností. Sháněli jsme hostitele přes Couchsurfing, ale bohužel se nám nedostávalo moc kladných odpovědí, nikdo nás nemohl v daném čase ubytovat. Stále jsem věřil, že se nám někdo ozve a tak jsem přes Booking.com zarezervoval ubytování pouze na jednu noc v krásném apartmánu přímo na náměstí. Cena byla až podezřele nízká (250 Kč 1os./noc). 

Po prvním dni plném procházek jsme se večer nakonec potkali s „naší Couchsurferkou“ Sandrou. Šli jsme do místního baru na pivko a povídali si celý večer. Na druhý den jsme se domluvili, že se přesuneme k nim na jejich studentský byt a podnikneme něco společně. 

Řeka Odra

Řeka Odra

Párty -> odlet -> přílet

Holky nám ukázaly jejich místní „UMPRUM“ na kterém tvoří z keramiky, prohlédli jsme si zbytek města a na večer nám připravily večeři. Nic lepšího jsme si nemohli přát! Pak od Sandry přišel návrh: „Are you going with us to the karaoke party tonight?“, „It will be fun!“ říkaly. Nemohli jsme odmítnout od našeho hostitele takový návrh a tak jsme se ponořili do víru Disco Polo. Pro představu, tady je playlist na Spotify

Recenze od Sandry na Couchsurfingu: 

I spent two days with Lukas and his friends in Wrocław and it was great time! They’re very friendly, funny, contact and „spoko“ 😀 We were hanging out in Wrocław and boys were the first people who want to sing with me and my roommates on karaoke 🙂 Lukas and his friend do great photos and parties with them are unforgettable. They’re respect rules in our house and all the time wash the dishes 😀 I hope that we realise our plans and we’ll meet again in Czech Republica and in Wrocław this summer! 🙂

Po jedné hodině spánku s jedním promile v krvi jsem vstával a hledal mobil, abych nám objednal Uber. O hodinu později o 0,2 promile svěžejší jsme již seděli na letišti a čekali na náš odlet. Po přistání se nám udělalo už trochu líp a tak jsme se mohli radovat z nádherného počasí a bezproblémového zapůjčení auta.

Švédsko je jedna z mých nejoblíbenějších zemí a to, co ukázala tato země během zimy bylo samé překvapení. První den jsme strávili v autě abychom se přesunuli co nejblíž prvnímu parku – Fulufjället National Park. Přespali jsme v autě kousek od hlavní silnice v lese. Občas se někdo z nás vzbudil (asi zimou) a v autě zatopil (večer bylo -10 °C). 

Vsávali jsme brzo ráno, udělali teplou ovesnou kaši a vydali jsme se na cestu. Zastavili jsme v městečku Särna kde jsme si za (už né tak krásných 600 Kč za noc/os) objednali ubytování v úplně prázdé a vytopené! chatě. Měli jsme vlastní pokoj, na patře byla vybavená kuchyň a sušáky na boty. Po jídle jsme se vydali do parku Fulufjället, který byl pár desítek kilometrů od Särny. Čekalo nás pěkné překvapení, nikdo tam nebyl. Když jsem hledal podrobnější informace o tom, co ve Švédsku budeme dělat, 98% informací bylo z letní sezóny, no proč asi?!….Protože v zimě tam nikdo nejezdí. V parku jsme za celý den potkali 3 lidi, což nám i jistým způsobem vyhovovalo. PROtip no.1, když chcete zjistit, jak to v místě, kam cestujete vypadá, podívejte se na Instastories z toho místa na IG, nebo třeba pod označením toho daného místa. Budete tak mít dobrý přehled o místních podmínkách. Záznam trasy z tripu -> ZDE

Särna Camping

Särna Camping

Njupeskär waterfall

Vydatný spánek v posteli za námi, já si dal ranní běh a kluci mezitím zabalili. Tento den nás čekal podle internetů nejzajímavější NP Sånfjället. Pro nás určitě zajímavým byl. Celý den mrholilo, mlha, sněhu bylo po kolena, ale i přes to jsme vyrazili s dobrou náladou. Záznam trasy z tripu -> ZDE

 

Po cestě zpátky jsme už byli natěšení na odpočinek a teplo v autě. Toho se nám podařilo dosáhnout na 10 minut, než jsme zapadli s autem do navátého sněhu. 4 hodiny hrabání pod autem byly k ničemu. Nehli jsme se ani o píď a tak jsme začali volat na všechny strany (mobilem samozřejmě). Z půjčovny pro nás poslali odtah a nám už svitla naděje. Na půl hodiny. Chlápek z odtahovky nám totiž vysvětlil, že cesta, na kterou jsme najeli, je určená v zimě pouze pro sněžné skůtry. Voláme tedy znovu do půjčovny. Rozhovor vypadal asi takto.

 

Hertz callcentrum: „Is there any damage on the car?“

My: „No, the car is ok, but we are stuck here.“

Hertz callcentrum: „Supeeer, so you have to call the emergency and helicopter will come for you.“

My: „So the only way how to get out of here is helicopter?!“

Hertz callcentrum: „Yes.“

 

My nechtěli letět helikoptérou, bylo nám teplo, benzínu dost, jídla taky. Rozhodli jsme se, že uprostřed cesty v autě přespíme a uvidíme ráno. Druhý den jsme zavolali na nejbližší benzínku, kde nám slečna dala číslo na místní odtahovou službu. Tato odtahovka se už dostala dál! Asi 400m od našeho auta. Sice taky zapadl, ale povedlo se nám oboum nakonec odjet. V tomto směru bych rád poděkoval dotyčnému pánovi, že nám zřejmě do papírů pro autopůjčovnu napsal vlídná slova a my odtah nemuseli platit. 

Sonfjället mountain

Sveg

Sveg

Hamra national park – to byla naše další destinace. Bohužel jsme kvůli 16ti hodinové zastávce ve sněhu přijeli až odpoledne a tak jsme zvolili krátký okruh okolo zamrzlého jezera Tandsjön. Na konci našeho výletu jsme se utábořili u přístřešku a udělali jsme si ohniště. Balzámem na všechny naše potíže byl krásný západ slunce nad zamrzlým jezerem. 

 

Záznam trasy z tripu -> ZDE

Tandsjon Lake

Tandsjon Lake

Předposlední noc ve Švédsku jsme zakempovali na lesní cestě. Nedalo se odolat kýčovité fotce nočních hvězd.

Poslední den jsme na cestě zpět do Nyköpingu zastavili v parku Styggforsen, který pro nás byl zklamáním. Doporučuji tuhle destinaci navšívit v létě, protože v zimně akorát riskujete 1. žádné výhledy a 2. zlomení kotníku na zamrzlých schodech.

Před tím, než jsme vrátili auto, prošli jsme si Nyköping. Pěkné, klidné město se zátokou a 1,5km dlouhým molem. 

Shrnutí

  1. u nízkonákladových aerolinek ušetřete za zavazadlo tak, že si zaplatíte jen jedno velké a do něj naskládáte vše, včetně batohů, dobré taky je nakupovat letenky přímo u aerolinky (k tomu se dostanu v příštím článku)
  2. nejezděte na silnice, kde je 2m sněhu a jsou pouze pro skůtry
  3. nemusíte moc plánovat dopředu, lidé jsou milí, umí anglicky a rádi vám poradí kam se vydat a co vidět
  4. nezapomeňte na řádné pojištění!
  5. před cestou je dobré si porovnat ceny -> ZDE